Please reload

Recent Posts

מה יש למחקר המדעי לומר על הרפואה הסינית?

November 2, 2017

1/1
Please reload

Featured Posts

הרפואה הסינית מסוכנת?

December 1, 2017

כל התערבות חיצונית בגוף האדם כרוכה במידה מסוימת של סכנה. מניקור עלול להסתיים בקטיעת אצבע וקעקועים יכולים להוביל למוות. אין מקום לטעון שטיפול כלשהו בטוח לחלוטין, אפילו אם הוא "טבעי". יחד עם זאת, השכיחות של תופעות לוואי חמורות המקושרות לטיפולים ברפואה סינית זניחה באופן יחסי. בנוגע לדיקור, מחקרים בנושא לא משאירים מקום לספק. לדוגמה, ב-2010 פורסם ב- New England Journal of Medicine, כתב העת הבכיר בעולם בתחום הרפואה הקלינית, סקירה על היבטים שונים של הדיקור. במאמר תוארו תוצאותיהם של ארבעה מחקרים, מארה"ב ואירופה, שעקבו במצטבר אחר 3 מיליון טיפולי דיקור. וכך הם כותבים:

 

"Major adverse effects of acupuncture appear to be rare. Two prospective surveys, covering a total of more than 60,000 acupuncture sessions, did not reveal any serious adverse events. Significant minor adverse events, all occurring in less than 0.1% of cases, included needle-site pain, nausea and vomiting, and dizziness or fainting. In another survey, which included 9429 physicians performing more than 760,000 sessions of acupuncture, 2 instances of pneumothorax, 1 exacerbation of depression, 1 acute hypertensive crisis, 1 vasovagal reaction, and 1 asthma attack with hypertension and angina were reported... In a German study involving more than 2,000,000 acupuncture treatments in 229,230 patients, 8.6% reported at least one adverse event, and 2.2% reported one that required treatment. The most common adverse effects were bleeding or hematoma (6.1%) and pain (1.7%)..."

 

באשר לצמחי מרפא, ראוי להרחיב מעט. תחילה, חשוב להבחין בין צמחי מרפא שניתנים במסגרת טיפול, ובין מוצרים שנמכרים כמוצר מדף (OTC, Over The Counter). קיימים אלפי מקרים מדווחים בהם תוספי תזונה גרמו לתופעות לוואי חמורות. הסיבה כמעט תמיד נעוצה בשימוש מסחרי שאינו קשור להתוויה המקורית של המרכיבים. דוגמה ידועה היא מוצרי הרזיה שמכילים צמחים 'סינים' (או חלק ממרכיביהם) שגרמו לתופעות לוואי לבביות. קיימים גם מקרים בהם צמחים שניתנו במסגרת טיפול גרמו לתופעות לוואי חמורות, כגון כשל כלייתי. גם במקרים שכאלו, הבעיה אינה נעוצה לרוב בטעות של המטפל או ברעילות של צמח זה או אחר, אלא ברשלנות באספקת הצמחים. כלומר, הצמח שניתן למטופל לא היה הצמח הנכון. שיעור ההיארעות של מקרים שכאלו מצומצם, ומדגיש יותר מהכל את הצורך ברגולציה על ספקים וייבואנים, יותר מאשר הסכנות הטמונות בארון הצמחים הסיני (לפוסט על הרגולציה של צמחי מרפא בישראל).

 

היקף הנתונים שקיים לא מאפשרים לבטא מסקנה מכרעת בנושא ה-Adverse effects של צמחי מרפא, אך המידע הקיים מצביע על בטיחות יחסות גבוהה בהשוואה לתרופות פרמקולוגיות. אין בזאת לומר שאין צמחים שיש להם רעילות מסויימת. כפי שכתבתי בעבר, ניתן למצוא בהיסטוריה הסינית דוגמאות לתקנות עתיקות שנועדו להגן על אזרחים מפני צמחי מרפא מסויימים. בשנת 1268 נאסר בצו קיסרי המסחר ברחוב של חומרים כגון: השורש פו-זי (附子, Aconitum carmichaeli), הפרי בא-דו (巴豆, Croton tiglium), והמינראל פי-שוואנג ( 砒霜, Arsenic trioxide), ועוד. צווים אלו נועדו להרתיע רופאים שרלטנים לעשות שימוש בחומרים שמטבעם רעילים. כיום, הפיקוח על שלב העיבוד של הצמחים נעשה תחת תנאים מודרנים ובסטנדרטים פרמקולוגיים. דרכי עיבוד אלו מנטרלים את הרעילות שיש לאי-אלו צמחים.

 

עוד נקודה חשובה ניתן לראות בתקנה של האיחוד האירופאי משנת 2004. התקנה כונתה THMPD, או בשמה המלא Traditional Herbal Medicinal Products, ונועדה להסדיר את הרישום של מוצרי מדף העשויים מצמחי מרפא. התקנה הותירה לייצרנים את האפשרות לרשום מוצרים במסלול מהיר, כאשר אחד התנאים החשובים לכך הוא שהמוצר המדובר היה קיים בשוק מעל 30 שנה, ולפחות 15 מתוך אלו בשוק האירופאי. הגישה הזאת מבטאת השקפה מאוד מעשית ו-Down to earth. והיא, שלמרות ששימוש 'הלכה למעשה' לא מהווה תחליף לפרופיל בטיחות מקיף ומחקרים קליניים, היסטורית השימוש של צמחי המרפא מהווה נימוק מאוד משמעותי לבטיחותם. (בדומה לכך שהתאמה בין שתי תופעות אינה בהכרחי מעידה על לקשר סיבתי. אך בנסיבות מסוימות, אנחנו אכן יכולים להקיש על האחרון מתוך הראשון).

 

בפועל, הטיפולים ברפואה סינית הם בטוחים מאוד. מקרים ואנקדוטות של תופעות לוואי אינם תחליף לראיות. במקרה של הרפואה הסינית, מסתמן מן הראיות שאין הצדקה לחשוש מטיפול ברפואה הסינית, לא בהקשר לטיפול בצמחי מרפא, ובטח שלא בהקשר לדיקור.

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Follow Us
Please reload

Search By Tags
Please reload

Archive
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

FONG רפואה סינית

2017-2020